Læs vores privatlivspolitikPrivatlivspolitik Administrér samtykke
Jump to content
Velkommen til Jubii Debat

Arkiveret

Emnet er arkiveret og er nu lukket for yderligere svar.

Musto-MPX

Fradrag?

Recommended Posts

Musto-MPX

Hvordan regner jeg min løn til udbetaling ud?

Er det sådan(fiktive tal):

Løn 15000

Fradrag 5000

trækprocent 50%

Skattepligtig indkomst= Løn-Fradrag = 15000-5000=10000

Skat= skattepligtig indkomst*trækprocent/100=10000*50/100=5000

Løn til udbetaling= Løn-Skat=15000-5000=10000

Er det sådan?

Del dette indlæg


Link til indlæg
Del på andre sites
puttenutte22

Du tager:

15.000-5.000 = 10.000

Am bidrag (8%) = 0,92*10.000 = 9.200

Skat (40%) = 0,60*9.200 = 5.520

inkl. fradrag = 5.520+5.000 = 10.520

Nu satte jeg lige skatten til 40%, da det er det mange har udover AM-bidraget. Dertil kommer der nok også lidt ATP, som du skal betale..

Del dette indlæg


Link til indlæg
Del på andre sites
Chimichanga
Du tager:

15.000-5.000 = 10.000

Am bidrag (8%) = 0,92*10.000 = 9.200

Skat (40%) = 0,60*9.200 = 5.520

inkl. fradrag = 5.520+5.000 = 10.520

Nu satte jeg lige skatten til 40%, da det er det mange har udover AM-bidraget. Dertil kommer der nok også lidt ATP, som du skal betale..

Det forstår jeg ikke. Dir fradrag påvirker da ikke AM-bidraget.

Jeg får det til følgende:

Løn: 15.000

- AM-bidrag: 15.000*0,08 = 1.200

= 13.800

- Skat: (13.800-5.000)*0,4 = 4.400

= Udbetalt: 9.400

Del dette indlæg


Link til indlæg
Del på andre sites
puttenutte22
Det forstår jeg ikke. Dir fradrag påvirker da ikke AM-bidraget.

Jeg får det til følgende:

Løn: 15.000

- AM-bidrag: 15.000*0,08 = 1.200

= 13.800

- Skat: (13.800-5.000)*0,4 = 4.400

= Udbetalt: 9.400

Det har du da ret i, sorry. Foruden at (13.800-5.000)*0,40 er = 3520,- så det giver 10.280,- :P

Del dette indlæg


Link til indlæg
Del på andre sites
Chimichanga
Det har du da ret i, sorry. Foruden at (13.800-5.000)*0,40 er = 3520,- så det giver 10.280,- :P

Ja hovsa, jeg kom vist til at regne med de 50% som trådstarter skrev.

Del dette indlæg


Link til indlæg
Del på andre sites
Chimichanga

Men hvis man regner med en trækprocent på 50 er trådstarters regneeksempel med fradraget rigtigt - altså bortset fra, at der mangler at blive trukket AM-bidrag på 8% af lønnen.

Del dette indlæg


Link til indlæg
Del på andre sites
puttenutte22
Men hvis man regner med en trækprocent på 50 er trådstarters regneeksempel med fradraget rigtigt - altså bortset fra, at der mangler at blive trukket AM-bidrag på 8% af lønnen.

:gogo:

Del dette indlæg


Link til indlæg
Del på andre sites
Musto-MPX
Men hvis man regner med en trækprocent på 50 er trådstarters regneeksempel med fradraget rigtigt - altså bortset fra, at der mangler at blive trukket AM-bidrag på 8% af lønnen.

:gogo:

Mange tak!!! DVS:

Løn 16250

AM 8%

Fradrag 3250

trækprocent 40%

AM=Løn*0,08= 1300

Løn efter AM= 13250

Skattepligtig indkomst= Løn efter AM-Fradrag = 13250-3250=10000

Skat= skattepligtig indkomst*trækprocent/100=10000*40/100=4000

1. Løn til udbetaling= Løn-Skat=15000-4000=11000

2. Løn til udbetaling= Løn efter AM-skat = 13250-4000=9250

Hvilken af de 2 er rigtige? 1'eren ikke :)

Del dette indlæg


Link til indlæg
Del på andre sites
Chimichanga
Mange tak!!! DVS:

Løn 16250

AM 8%

Fradrag 3250

trækprocent 40%

AM=Løn*0,08= 1300

Løn efter AM= 13250

Skattepligtig indkomst= Løn efter AM-Fradrag = 13250-3250=10000

Skat= skattepligtig indkomst*trækprocent/100=10000*40/100=4000

1. Løn til udbetaling= Løn-Skat=15000-4000=11000

2. Løn til udbetaling= Løn efter AM-skat = 13250-4000=9250

Hvilken af de 2 er rigtige? 1'eren ikke :)

Hmm, umiddelbart ikke nogen af dem :gruble: Jeg får ikke de samme tal som dig, men derudover er det 2'eren der er rigtig. Af din løn skal du betale AM-bidrag (8%) og skat (40%). Derfor skal begge dele trækkes fra lønnen.

Løn 16250

AM 8%

Fradrag 3250

trækprocent 40%

AM=16250*0,08= 1300

Løn efter AM= 16.250-1300= 14950

Skattepligtig indkomst= Løn efter AM-Fradrag = 14950-3250=11700

Skat= skattepligtig indkomst*trækprocent/100=11700*40/100=4680

Løn efter skat er:

Løn - AM bidrag - skat = 16250-1300-4680 = 10270

Del dette indlæg


Link til indlæg
Del på andre sites
Musto-MPX
Hmm, umiddelbart ikke nogen af dem :gruble: Jeg får ikke de samme tal som dig, men derudover er det 2'eren der er rigtig. Af din løn skal du betale AM-bidrag (8%) og skat (40%). Derfor skal begge dele trækkes fra lønnen.

Løn 16250

AM 8%

Fradrag 3250

trækprocent 40%

AM=16250*0,08= 1300

Løn efter AM= 16.250-1300= 14950

Skattepligtig indkomst= Løn efter AM-Fradrag = 14950-3250=11700

Skat= skattepligtig indkomst*trækprocent/100=11700*40/100=4680

Løn efter skat er:

Løn - AM bidrag - skat = 16250-1300-4680 = 10270

Tak... det var det jeg mente.. men jeg har trukket 1300 fra 16000 og fået 13000 :rulle:

Mange TARK begge to

Del dette indlæg


Link til indlæg
Del på andre sites
Gæst
Dette emne er nu lukket for yderligere svar.



×
×
  • Opret ny...