Recommended Posts

Helle H

Hej alle der måske ved noget om dette:

 

Er det tilladt en fagforening "UOPFORDRET" at ringe een op for at få een til at skifte fra een fagforening og over til dem?

Del dette indlæg


Link til indlæg
Del på andre sites
Gæst

Hvorfor skulle det være ulovligt?

Telefonsalg er vel generelt uopfordret. Tænker du, at fagforeninger har særstatus?

 

Del dette indlæg


Link til indlæg
Del på andre sites
IHS
For 8 timer siden, Helle H skrev:

Hej alle der måske ved noget om dette:

 

Er det tilladt en fagforening "UOPFORDRET" at ringe een op for at få een til at skifte fra een fagforening og over til dem?

Markedsføringsloven henviser i § 6, stk. 3, sidste pkt., til Forbrugeraftalelovens kap. 2, hvor der i § 4 står:

Erhvervsdrivende må ikke uden forudgående anmodning herom rette telefonisk henvendelse til en forbruger eller personlig henvendelse til en forbruger på dennes bopæl, arbejdsplads eller andet sted, hvortil der ikke er almindelig adgang, med henblik på straks eller senere at opnå tilbud eller accept af tilbud om indgåelse af aftale.

Stk. 2 Stk. 1 gælder ikke for telefoniske henvendelser om

1) bestilling af bøger,

2) tegning af abonnement på aviser, ugeblade og tidsskrifter,

3) formidling af forsikringsaftaler og

4) tegning af abonnement om redningstjeneste eller sygetransport.

Nu er en fagforening som udgangspunkt ikke ”erhvervsdrivende” (paragraffens 1. ord), men kan alligevel være det i nogle situationer.

Forbrugerombudsmanden skriver:

….at i det omfang en fagforenings hvervningskampagne ikke er baseret på arbejdsmarkedspolitiske og traditionelle fagforeningspolitiske argumenter, men i det væsentlige baserer sig på kommercielle argumenter, vil de pågældende elementer i kampagnen efter Forbrugerombudsmandens opfattelse efter omstændighederne imidlertid kunne bevirke, at kampagnen må anses for omfattet af markedsføringsloven.

Hvornår en hvervningskampagne eller elementer i denne vil være omfattet af markedsføringsloven vil afhænge af en konkret vurdering af samtlige sagens omstændigheder, herunder udformningen af det pågældende markedsføringsmateriale.

http://www.forbrugerombudsmanden.dk/Find-sager/Markedsfoeringsloven/Sager-efter-markedsfoeringsloven/markedsfoeringsloven/medlemshvervning

Så hvorvidt det er tilladt for en fagforening uopfordret at ringe til en for at hverve en som medlem, afhænger altså af hvad de siger. Hvis de ”i det væsentlige baserer sig på kommercielle argumenter” for at få en til at skifte til dem, så kan opkaldet være omfattet af Markedsføringslovens § 6, og dermed være ulovligt i h.h.t. Forbrugeraftalelovens § 4. Men hvis samtalen er ”baseret på arbejdsmarkedspolitiske og traditionelle fagforeningspolitiske argumenter”, så er opkaldet lovligt.

Del dette indlæg


Link til indlæg
Del på andre sites
Helle H
For 8 timer siden, IHS skrev:

Markedsføringsloven henviser i § 6, stk. 3, sidste pkt., til Forbrugeraftalelovens kap. 2, hvor der i § 4 står:

 

Erhvervsdrivende må ikke uden forudgående anmodning herom rette telefonisk henvendelse til en forbruger eller personlig henvendelse til en forbruger på dennes bopæl, arbejdsplads eller andet sted, hvortil der ikke er almindelig adgang, med henblik på straks eller senere at opnå tilbud eller accept af tilbud om indgåelse af aftale.

 

Stk. 2 Stk. 1 gælder ikke for telefoniske henvendelser om

 

1) bestilling af bøger,

 

2) tegning af abonnement på aviser, ugeblade og tidsskrifter,

 

3) formidling af forsikringsaftaler og

 

4) tegning af abonnement om redningstjeneste eller sygetransport.

 

Nu er en fagforening som udgangspunkt ikke ”erhvervsdrivende” (paragraffens 1. ord), men kan alligevel være det i nogle situationer.

 

Forbrugerombudsmanden skriver:

 

….at i det omfang en fagforenings hvervningskampagne ikke er baseret på arbejdsmarkedspolitiske og traditionelle fagforeningspolitiske argumenter, men i det væsentlige baserer sig på kommercielle argumenter, vil de pågældende elementer i kampagnen efter Forbrugerombudsmandens opfattelse efter omstændighederne imidlertid kunne bevirke, at kampagnen må anses for omfattet af markedsføringsloven.

 

Hvornår en hvervningskampagne eller elementer i denne vil være omfattet af markedsføringsloven vil afhænge af en konkret vurdering af samtlige sagens omstændigheder, herunder udformningen af det pågældende markedsføringsmateriale.

 

http://www.forbrugerombudsmanden.dk/Find-sager/Markedsfoeringsloven/Sager-efter-markedsfoeringsloven/markedsfoeringsloven/medlemshvervning

 

Så hvorvidt det er tilladt for en fagforening uopfordret at ringe til en for at hverve en som medlem, afhænger altså af hvad de siger. Hvis de ”i det væsentlige baserer sig på kommercielle argumenter” for at få en til at skifte til dem, så kan opkaldet være omfattet af Markedsføringslovens § 6, og dermed være ulovligt i h.h.t. Forbrugeraftalelovens § 4. Men hvis samtalen er ”baseret på arbejdsmarkedspolitiske og traditionelle fagforeningspolitiske argumenter”, så er opkaldet lovligt.

 

1000 Tak for den gode info.

 

Vh. Helle.

Del dette indlæg


Link til indlæg
Del på andre sites
basle72

Desværre er der på nettet et utal af konkurrencer osv. hvor når man accepterer vilkårene ( de der 900 sider ingen gider læse) accepterer man også at man bliver ringet op af telefonsælgere, ofte har man givet tilladelsen helt uden at vide det

Del dette indlæg


Link til indlæg
Del på andre sites
Helle H
For 3 timer siden, basle72 skrev:

Desværre er der på nettet et utal af konkurrencer osv. hvor når man accepterer vilkårene ( de der 900 sider ingen gider læse) accepterer man også at man bliver ringet op af telefonsælgere, ofte har man givet tilladelsen helt uden at vide det

Sikkert RIGTIGT, men i dette tilfælde var det en FAGFORENING der ville há mig til at skifte over til dem!

Del dette indlæg


Link til indlæg
Del på andre sites
basle72
For 3 timer siden, Helle H skrev:

Sikkert RIGTIGT, men i dette tilfælde var det en FAGFORENING der ville há mig til at skifte over til dem!

Mon ikke også de hører der under, tror bare man giver lov til at 3. part må tage kontakt til en med henblik på salg

Del dette indlæg


Link til indlæg
Del på andre sites
Helle H
Lige nu, basle72 skrev:

Mon ikke også de hører der under, tror bare man giver lov til at 3. part må tage kontakt til en med henblik på salg

Jeg spørg HER fordi jeg ikke ved om det er tilladt eller ej, måske er der een eller anden der har kendskab til "Loven om telefonsalg".

Del dette indlæg


Link til indlæg
Del på andre sites
basle72
Bliver du ringet op af sælgere, vil du i de fleste tilfælde kunne klage til Forbrugerombudsmanden.

DEL

 
Gå til indhold

Telefonsalg er som udgangspunkt forbudt. Det gælder dog ikke telefonsalg af:

  • bøger
  • abonnementer på aviser, ugeblade og tidsskrifter
  • abonnementer på redningstjenester eller sygetransport
  • formidling af forsikringsaftaler

De virksomheder, som godt må ringe, må dog ikke ringe, hvis du tidligere mundtligt har frabedt dig opkald fra virksomheden, eller hvis du er tilmeldt Robinsonlisten.

Når du mundtligt beder den enkelte sælger om ikke at modtage opkald, kan du efterfølgende sende en mail eller et brev til virksomheden for at sikre, at du ikke bliver ringet op af andre sælgere i virksomheden. Gem en kopi af mailen.

Husk!

Gem altid eventuel dokumentation for, at du har frabedt dig at blive ringet op af telefonsælgere, hvis det er muligt. Gem også dokumentation for, at du har modtaget de uønskede henvendelser.

Sidst opdateret:   27. januar 2016

Her står det vel meget godt beskrevet. Vil tror en fagforening hører under formidling af forsikringaftaler

Del dette indlæg


Link til indlæg
Del på andre sites
Helle H
For 35 minutter siden, basle72 skrev:
Bliver du ringet op af sælgere, vil du i de fleste tilfælde kunne klage til Forbrugerombudsmanden.

DEL

 
Gå til indhold

Telefonsalg er som udgangspunkt forbudt. Det gælder dog ikke telefonsalg af:

  • bøger
  • abonnementer på aviser, ugeblade og tidsskrifter
  • abonnementer på redningstjenester eller sygetransport
  • formidling af forsikringsaftaler

De virksomheder, som godt må ringe, må dog ikke ringe, hvis du tidligere mundtligt har frabedt dig opkald fra virksomheden, eller hvis du er tilmeldt Robinsonlisten.

Når du mundtligt beder den enkelte sælger om ikke at modtage opkald, kan du efterfølgende sende en mail eller et brev til virksomheden for at sikre, at du ikke bliver ringet op af andre sælgere i virksomheden. Gem en kopi af mailen.

Husk!

Gem altid eventuel dokumentation for, at du har frabedt dig at blive ringet op af telefonsælgere, hvis det er muligt. Gem også dokumentation for, at du har modtaget de uønskede henvendelser.

Sidst opdateret:   27. januar 2016

Her står det vel meget godt beskrevet. Vil tror en fagforening hører under formidling af forsikringaftaler

Den samme antagelse kom jeg til og har derfor IKKE meldt det til myndighederne!

 

Men jeg er tilmeldt den der "Robinson-liste" og har være det i lang tid!

Redigeret af Helle H

Del dette indlæg


Link til indlæg
Del på andre sites

Opret dig som bruger eller log ind for at deltage i debatten.

Du skal have en profil for at kunne kommentere...

Opret ny bruger

Opret dig på Danmarks største Debat site - det er nemt!

Opret ny bruger

Log ind

Har du allerede oprettet en bruger? Log ind her.

Log ind